Rozpoznanie stwardnienia rozsianego: MRI

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) – metoda diagnostyczna wizualizująca patologiczne procesy zachodzące w stwardnieniu rozsianym, w mózgu i rdzeniu kręgowym. MRI w diagnostyce i dalszej obserwacji pacjentów z SM jest nie do przecenienia. Wyniki MRI są często kluczem do procesu diagnozy : wystarczy rzucić okiem na kryteria diagnostyczne SM.

 

stwardnienie-rozsiane

MRI jest w oparte o zjawisko fizyczne jądrowego rezonansu magnetycznego. Podczas procedury skaner tworzy silne pole magnetyczne. Następuje wzbudenie protonów jąder wodoru zawartych w tkance.. MR skaner wykrywa to wzbudzenie i tworzy obraz widzialny, który następnie analizuje radiolog. Ponieważ cząsteczki w dotkniętych obszarach ośrodkowego układu nerwowego (miejsca zapalenia), w odpowiedzi na pole magnetyczne, zachowują się inaczej niż w zdrowej części, rezonans magnetyczny stał się jednym z najlepszych sposobów do diagnozowania i monitorowania MS.

Tryby skanowania

Maksymalną ilość informacji w badaniu uzyskuje się poprzez przeprowadzenie obrazowania rezonansu magnetycznego w poniższych trybach.

 

W trybie T1, normalna istota biała mózgu ma sygnał świetlny i demielinizacyjne zmian patologiczne są hipogeniczne i w obrazie MRI pojawiają się jako ciemne obszary. Obecność tych ośrodków, lub tak zwanych „czarnych dziur” wskazuje na obecność uszkodzenia aksonów.

Tryb T2, w przeciwieństwie do T1, normalna substancja mózgowa ma ciemniejszy odcień i ogniska demielinizacji pojawiają się jako jasne plam., Są hipergeniczne. Obrazy T2 umożliwiają dokładniejszą ocenę ilości zniszczeń.

Jednakże, wizualizacja małych uszkodzeń w procesach patologicznych, często nie jest możliwa, bez wprowadzania środka kontrastowego. Dlatego też, w diagnostyka stwardnienia rozsianego jest przeprowadzana z wprowadzaniem gadolinu – związka chemicznego, który zwiększa natężenie sygnału i zwiększa kontrast obrazu w pewnych tkankach. Nagromadzenie gadolinu w uszkodzeniach wskazuje na naruszenie bariery krew-mózg, obecność w nich aktywnego stanu zapalnego a w konsekwencji nasilenia procesu chorobowego .

Jakość obrazu zależy od źródła energii pola magnetycznego w MRI. W większości kliniczna indukcji pola magnetycznego MRI jest równa 0,5-1,5 Tesla, w niektórych nowoczesnych skanerów – 3 Tesli, co pozwala uzyskać bardziej szczegółowy obraz.

 

Procedura MRI

Przed przeprowadzeniem procedury MRI, trzeba będzie usunąć wszystkie metalowe ozdoby, ubrania z elementami metalowymi (suwaki, guziki metalowe etc., tym biustonosz z metalowymi fiszbinami). Do Pomieszczenia, w którym jest skaner MRI nie można wziąć telefonów komórkowych, kart kredytowe, zegarków, okularów, urządzeń elektronicznych, kluczy, itp. Te elementy pozostają z reguły w specjalnej przechowalni

Jeżeli przebieg postępowania będzie wymagał wprowadzenia środka kontrastowego, możliwe jest, że zostanie założony cewnik dożylny.

Procedura MRI jest dość dług. Zwykle badanie trwa 20-40 minut. Podczas badania należy leżeć bezruchu. Tomograf wyposażony w specjalne środki komunikacji (zazwyczaj jest to mikrofon), przez które w razie potrzeby można skontaktować się z lekarzem.

Działaniu skanera towarzyszą różne dźwięki (może to być dość głośny trzask i dzwonienie). Zatem, pacjentom oferowane są różnego rodzaju zestawy słuchawkowe.

Przeciwwskazania do prowadzenia MRI

Bezwzględne przeciwwskazania do MRI to:

 • stymulator serca
 • Obecność dużych metalowych implantów (sztuczne stawy, etc.)
 • Obecność ferromagnetycznych lub elektronicznych implantów ucha środkowego (implanty ślimakowe)
 • Klipsy naczyń mózgowych

Porady

 • Zostaw całą swoją biżuterię, karty kredytowe w domu
 • Wybierz odpowiednią odzież, która nie ma guzików czy metalowych elementów. Nie powinieneś też zakładać ciepłych ubrań. Wewnątrz skanera, może być bardzo gorąco. T-shirt i spodnie sportowe – to dobry wybór. Kobiety powinny założyć biustonosz bez fiszbin(modele sportowe) – poczują się bardziej komfortowo.
 • Jeśli masz cewnik do wlewów dożylnych Solu-Medrol , poproś, aby nie używać go do podawania gadolinu. Gadolinium – może zniszczyć żyłę i cewnik będzie musiał zostać ponownie zainstalowany.
 • Miej zamknięte oczy w czasie badania. Spróbuj się zrelaksować i wyobraź sobie, że jesteś w jakimś przyjemnym i spokojnym miejscu.
 • Oddychaj spokojnie i bez zakłóceń. Po cichu licz do czterech podczas wdechu, a potem liczyć od 4 do 1 na wydechu.
 • Po zabiegu, spróbuj jak najwięcej pić. To pomoże pozbyć się większości gadolinu.
 • Podaruj sobie w ten dzień trochę zabawy. Zasługujesz na to.