Skąd mam wiedzieć, jaki rodzaj cewnika jest dla mnie najlepszy?

Typ cewnika stosowanego do ISC przypomina słomkę i nazywa cewnikiem prostym. Jeden jego koniec jest zbieżny i ma mały otwór, zwany portem. Wprowadza się go do pęcherza w celu odprowadzania moczu. Drugi koniec ma nieco większy otwór, który umożliwia przepływ zebranego moczu do toalety albo do urządzenia zbierającego.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Cewnik, który jest stosowany wyłącznie przez mężczyzn, składa się z rurki połączonej z bardzo cienką, elastyczną osłonką, noszoną na penisie. Ten typ cewnika pozwala spłynięcie moczu do worka zbierającego.

Cewnik Foleya jest z kolei urządzeniem, pozostającym w pęcherzu przez dłuższe okresy czasu, co umożliwia ciągłe odprowadzanie moczu do worka zbierającego. Gdy cewnik znajduje się w pęcherzu, stożkowa końcówka jest systematycznie napełniana. Balon jest dodatkowo wypełniony sterylną wodą – jest to przydatne w czasie opróżniania pęcherza i podczas, gdy cewnik zostaje wycofywany, ale nie musi być odczuwane przez pacjenta w każdym momencie.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Cewnik Foleya służy do ciągłego odprowadzania moczu, kiedy czynności pęcherza nie mogą być poprawione przez użycie innych środków omawianych w niniejszym rozdziale, lub jeżeli dana osoba przeżywa zakażenia skóry (odleżyny) z powodu przewlekłej wilgoci, która nie może być w inny sposób wyeliminowana.