Skąd mam wiedzieć, kiedy mam zadzwonić do lekarza i powiedzieć mu o nowym problemie lub symptomie?

Moje objawy są tak zróżnicowane i nieprzewidywalne, że trudno mi wiedzieć, które są spowodowane przez stwardnienie rozsiane, a które mogą być spowodowane innym problemem medycznym.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Objawy stwardnienia rozsianego mogą być bardzo zróżnicowane, ponieważ pojawiają się w różnych częściach ciała. Ważne jest, aby stale kształcić się na temat swojej choroby oraz rodzajów objawów mających tendencję do występowania w omawianym schorzeniu. Dzięki takim działaniom można z wysoką skutecznością podjąć odpowiednie sądy o tym, co jest faktycznie związane ze stwardnieniem rozsianym, a co nie. Ogólnie rzecz biorąc, każdy objaw, który wydaje się być zjawiskiem neurologicznym, a którego nie da się łatwo wytłumaczyć za pośrednictwem innego sposobu, powinien być konsultowany z lekarzem specjalizującym się w leczeniu SM. Objawy, które nie są powszechne w przebiegu omawianej choroby, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność, ból żołądka, i tak dalej, należy omówić z lekarzem rodzinnym. Ponieważ głównym lekarzem dla wielu osób ze stwardnieniem rozsianym powinien być neurolog, często trzeba będzie postarać się o uzyskanie odpowiedniego skierowania.