Słabość rąk i palców

Od pewnego czasu zauważyłem u siebie coraz większą słabość rąk i palców. Czy mogę zrobić coś, by moje ręce ponownie były silne? Jeśli tak, to jakie ćwiczenia są najlepsze dla tego problemu?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Nasze ręce są ośrodkiem działania dla wielu naszych codziennych zadań. Wiele czynności, które musimy wykonywać, może stać się frustrujące i trudne, gdy spadnie siła naszych rąk i pogorszy się ich koordynacja.

Słabość rąk, mogąca wystąpić w wyniku stwardnienia rozsianego, spowodowana jest zmniejszonym przewodnictwem nerwowym, a nie – jak się błędnie przypuszcza – osłabionymi mięśniami. Dlatego podstawowym celem terapii nie jest zwiększanie siły ręki (choć u niektórych ludzi ręce faktycznie stają się dzięki temu mocniejsze), lecz utrzymanie istniejącej zręczności i siły mięśni oraz zapobieganie, w miarę możliwości, dalszemu pogarszaniu ich stanu.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Twój terapeuta zajęciowy przepisze Ci spersonalizowany zestaw ćwiczeń, w tym aktywne ćwiczenia z zakresu koordynacji oraz łagodne ćwiczenia oporowe, które mogą obejmować pracę z obciążnikami. Program ćwiczeń musi być zindywidualizowany, aby w pracę mogły zaangażować się wszystkie odpowiednie mięśnie.