Słabość rąk w stwardnieniu rozsianym

Moje ręce stały się bardzo słabe, a przez to przez większość czasu jestem niezdarny. Czy jest coś, co mogę zrobić, by pomogło mi to chociaż zawiązać buty i zapiąć koszulę?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Różnorodność produktów, które są obecnie dostępne (patrz: Wyposażenie ADL w zalecanych źródłach na końcu rozdziału) aby pomóc chorym w wykonywaniu frustrujących do tej pory zadań (jak na przykład niemożność zapięcia koszuli czy zawiązania butów) jest zdumiewająca. Dostępnych jest kilka opcji. Jeśli jesteś w stanie zginać się i samodzielnie zdejmować buty, możesz przemyśleć zakup dopasowanych butów w stylu slip-on: nie mają one tradycyjnych sznurowadeł, a w zamian za to wyposażone są w napinane sprężynowo koronki. Inną z technik jest zapinanie butów na rzepy – można to zrobić nawet jedną ręką bez potrzeby wiązania butów w sposób tradycyjny.

Jeśli nie jesteś w stanie schylić się do nogi, spróbuj użyć długiej łyżki do butów na specjalnej rączce, aby pomóc sobie w nałożeniu obuwia. Możesz również wymienić swoje dotychczasowe bawełniane sznurowadła na elastyczne, które zamienią Twoje buty w obuwie slip-on. Inny rodzaj butów zaciska się na nodze na tyle mocno, aby uniemożliwić im łatwy poślizg, a zarazem zapewnić wystarczające wsparcie podczas spacerów. Po dokonaniu prawidłowego napięcia obuwia i zawiązania sznurowadeł, Twój szewc będzie mógł zszyć język buta tak, że nie będzie się mógł on poruszać i dzięki temu nie będzie przeszkadzać podczas chodzenia.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Szewc może też uszyć pętlę na grzbietach butów, więc będziesz mógł nakładać je z pomocą długiego haka na rączce. Jeśli zbyt męczące jest dla Ciebie również znalezienie i nałożenie odpowiednich skarpetek, możesz użyć specjalnego urządzenia wspomagającego, pomagającego wyciągnąć skarpetę nad palcami, a nawet naciągnąć ją na łydkę. Zapinanie guzików zdecydowanie ułatwia tak zwany buttonhook, który jest używany w celu wyciągnięcia guzika przez dziurkę przy minimalnej potrzebie wytrzymałości i elastyczności mięśni. Zapinanie mankietów koszuli można usprawnić, zastępując nici bawełniane łatwiejszą w użyciu nicią elastyczną, której budowa pozwala jedynie przesunąć dłonią po mankiecie, bez konieczności odkręcenia guzików.

Niektórzy ludzie wolą nosić koszule z dużymi, łatwymi do uchwycenia guzikami. Zainteresowaniem cieszą się też koszule, swetry lub koszulki typu polo, które mają bardzo mało guzików. Katalogi wysyłkowe i witryny internetowe, które zawierają te i inne produkty, są bez problemu dostępne dla konsumentów (patrz: Sekcje katalogów do robienia zakupów bez wychodzenia z domu i lista zalecanych rodzajów odzieży na końcu rozdziału). można odkryć wiele sposobów, aby usprawnić wiele aspektów codziennej rutyny jak zacząć szukać sposobów, aby oszczędzać czas i energię.