Sok żurawinowy dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

Wyniki badania klinicznego przeprowadzonego przez fińskich ekspertów wykazały, że zastosowanie naturalnego soku żurawinowego dwukrotnie zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych (UTI).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

sok-z-zurawiny

Dla pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane (SM) – jest to ważna informacja. Z powodu dysfunkcji pęcherza moczowego oraz podatności na różne zakażenia układu moczowego , które na różnych etapach choroby dotyczą szacunkowo aż 80% pacjentów. Dysfunkcje pęcherza – w wyniku uszkodzenia nerwów, które kontrolują pęcherz i zwieracz (mięsień wokół otworu pęcherza) – często prowadzi do niepełnego opróżniania pęcherza. Pozostały mocz jest idealnym środowiskiem dla bakterii wywołujących Zapalenia Układu Moczowego, które są szczególnie niebezpieczne dla osób z SM, ponieważ mogą one prowadzić do nawrotów.

Ilekroć usłyszałem radę: „Pij sok żurawinowy,” pytałem: „Co to jest i ile powinienem pić?” Odpowiedź znalazłem w materiałach o których mowa poniżej:

1. Pity musi być w 100% czysty niesłodzony sok żurawinowy, nie pakowany lub butelkowany (są przyjemne w smaku, ale w rzeczywistości ich baza to sok jabłkowy z dodatkiem soku z żurawiny, aromaty i substancje słodzące).
2. Rozcieńczyć 50 ml soku żurawinowego (a dokładnie, w badaniu wykorzystano sok z żurawiny i z borówki brusznicy w proporcji 40/10 ml) w 200 ml wody. Nie dodawać żadnych substancji słodzących.
3. Spożywać sok codziennie przez co najmniej 6 miesięcy.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Oczywiście, to, delikatnie mówiąc, kwaśny napój nie jest bardzo przyjemny w smaku. Być może jest łatwiej pić niezbyt zimny napój przez rurkę – wtedy jest to szybsze. Dodatkowe korzyści wynikające z picia tego koktajlu to zawarte w nim flawonoidy i fenole, które działają jako przeciwutleniacze i mają korzystny wpływ na cały organizm, jak również posiadają wysoką dawkę witaminy C,
I ostatnia uwaga. Jeśli podejrzewasz, że masz infekcję pęcherza moczowego lub UTI, nie próbować jej leczyć sokiem żurawinowym. Nieleczone może doprowadzić do Zakażenia Układu Moczowego i nasilenia SM, jak również uszkodzenia dróg oddechowych.