Stwardnienie rozsiane i ciąża

Stwardnienie rozsiane – jest powszechne u kobiet w wieku rozrodczym i występuje częściej niż w każdej innej grupie wiekowej. Kiedy młode kobiety otrzymują diagnozę stwardnienie rozsiane bardzo często zadają sobie pytanie czy wpływ choroby będzie miał wpływ na ciążę oraz czy ciąża będzie miała wpływ na stwardnienie rozsiane.

stwardnienie-rozsiane-ciaza

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Wpływ stwardnienia rozsianego na płodność


Nie istnieją dowody które mogłyby sugerować, że stwardnienie rozsiane upośledza płodność lub przyczynia się do większej ilości poronień, wad wrodzonych płodu i tym podobnych. Liczne badania sugerują, że kobiety ze stwardnieniem rozsianym rodzą płody bez powikłań, podobnie jak ich zdrowe koleżanki które nie chorują na stwardnienie rozsiane.

Wpływ ciąży na stwardnienie rozsiane


Przed rokiem 1950 większość kobiet ze stwardnieniem rozsianym unikała o ciąży, ze względu na przekonanie, że ciąża może pogorszyć objawy stwardnienia rozsianego. Jednak w przeciągu ostatnich 40 lat wiele badań zostało wykonanych na kobietach ze stwardneniem rozsianym które potwierdziły, że ciąża jest nie zwiększa liczby nawrotów stwardnienia rozsianego a wręcz odwrotnie zmniejsza ich liczbę w szczególności w drugim i trzecim trymestrze ciąży

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Okres poporodowy


Nawrót choroby ma tendencje do wzrostu w pierwszych trzech do sześciu miesiącach po porodzie a ryzyko nawrotu w okresie poporodowym szacuje się na 20 do 40%.

Nawroty choroby w tym okresie nie wydają się przyczynia do zwiększenia długotrwałej niepełnosprawności. W wyniku badań i długotrwałej obserwacji kobiet ze stwardnieniem rozsianym które urodziły dzieci – nie obserwowano zwiększenia niepełnosprawności w wyniku ciąży.

Wiadomo, że ciąża wiąże się ze wzrostem liczby białych krwinek i innych czynników które są naturalnymi immunosupresantami i dodatkowo naturalny poziom kortykosteroidów jest znacznie wyższy niż u kobiet nie ciężarnych. To może być powodem dla których kobiety ze stwardnieniem rozsianym podczas ciąży mają się lepiej niż kobiety ze stwardnieniem rozsianym bez ciąży.

 

Leki podczas ciąży


Żaden z leków modyfikujących przebieg choroby – Aubagio® , Avonex® , Betaseron®, Copaxone® , Extavia® , Gilenya ® Novantrone® , Plegridy ™, Rebif® , Tecfidera ® lub Tysabri ® – nie są dopuszczone do stosowania w czasie ciąży. Kobiety, które przyjmują którykolwiek z tych leków powinna omówić swój plan zajścia w ciążę ze swoim lekarzowi.

Kobiety ze stwardnieniem rozsianym nie wymagają żadnej szczególnej opieki ginekologicznej podczas ciąży. Porody są zwykłe takie same jak u innych kobiet, dlatego nie jest potrzebne żadne specjalne leczenie. Wszelkie formy znieczulenia są uważane za bezpieczne podczas porodu, są one także bardzo dobrze tolerowane. Leki modyfikujące przebieg choroby nie są zalecane podczas karmienia piersią ponieważ nie wiadomo czy są one wydzielane do kobiecego mleka.

Kobieta powinna także sprawdzić czy nie przyjmuję leków ginekologicznych lub neurologicznych w trakcie karmienia piersią i powinna skonsultować to ze swoim lekarzem. Badania nie wykazały zwiększonego ryzyka nawrotu stwardnienia rozsianego u kobiet karmiących piersią.

 

Stosowanie kortykosteroidów w trakcie ciąży


Kobiety które stosują kortykosteroidy na przykład metyloprednizolon lub prednizolon z powodu ostrej nawracającej postaci stwardnienia rozsianego mogą nadal korzystać z tych leków w trakcie ciąży.

Korzystanie z prednizolonu w trakcie ciąży jest bezpieczne, natomiast w trakcie karmienia piersią powinno być monitorowane przez lekarza

 

Szczególne objawy u kobiety ciężarnej ze stwardnieniem rozsianym


Kobiety które mają trudności z chodzeniem mogą skorzystać z wózków inwalidzkich jest to spowodowane przesunięciem się środka ciężkości w przednim kierunku. Można skorzystać z urządzeń wspomagających chodzenie lub jak wspomniano wcześniej z wózka inwalidzkiego. Bardzo często pojawiają się problemy z pęcherzem moczowym oraz z jelitami które występują u wszystkich kobiet w ciąży a szczególnie objawy te pogarszają się u kobiet ze stwardnieniem rozsianym.

Kolejnym dość typowym objawem jest wzrost zmęczenia. Ogólnie rzecz ujmując ciąża się wydaje się nie mieć żadnego wpływu na długofalowe leczenie stwardnienia rozsianego.