Depresja i stwardnienie rozsiane

Depresja – wiąże się ze stwardnieniem rozsianym . Z jednej strony, specyficzna choroba może powodować depresję, z drugiej – depresja może zaostrzyć przebieg SM. Następowanie po sobie stanów emocjonalnych może wahać się od poczucia osamotnienia i opuszczenia, które występuje tylko kilka godzin, do ciężkiej, uporczywej, trwającej postaci depresji.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

stwardnienie-depresja

Badania wykazały, że depresja u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, jest znacznie bardziej powszechna niż w całej populacji. Ale jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że wielka ludzka zdolność do przystosowania się do niekorzystnych warunków, pozwoli większości pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, być bardziej narażonymi na depresję niż komukolwiek innemu.

Przyczyny depresji


Depresja w żadnym razie nie wskazuje na słabość charakteru lub brak woli. Przyczyny depresji w stwardnieniu rozsianym mogą obejmować:

 • Reakcja na diagnozę stwardnienia rozsianego , pojawienie się nowych objawów , które ograniczają zwykły sposób życia lub powodują dyskomfort. Łatwo jest zrozumieć, że wiadomości dotycząca przewlekłej choroby, potencjalnej niepełnosprawności, strach przed nieznanym, mogą powodować depresję.
 • Depresja może być wynikiem procesów patologicznych, które występują w SM – Demielinizacja w niektórych obszarach mózgu może spowodować zmiany w zachowaniu, zmiany w zakresie emocjonalnym.
 • Depresja może być powiązana ze zmianami w immunologicznych i / lub neuroendokrynnych systemach w SM.
 • Ubocznym skutkiem niektórych leków stosowanych do leczenia stwardnienia rozsianego (np Betaseron , Avonex® , Rebif ) może być depresja
 • Kortykosteroidy , które są stosowane w leczeniu zaostrzeń ,mogą powodować nadpobudliwość i euforii, po których często następuje depresja

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Objawy depresji


Ważne jest, aby odróżnić depresję od normalnych stanów emocjonalnych, takich jak smutek i żal. Niestety, stwardnienie rozsiane prezentuje czasami zupełnie nieoczekiwane „prezenty”: np. nagła utrata zdolności do poruszania się, itp. Normalne reakcje na takie zmiany mogą również przypominać depresję. Ważne jest, aby odróżnić podobne stany emocjonalne, których każdy z nas doświadcza od czasu do czasu, od klinicznej depresji.

Eksperci uważają, że mówienie o depresji klinicznej może się udać, jeśli u pacjenta zidentyfikowano co najmniej pięć z następujących objawów, których czas trwania wynosi co najmniej dwa tygodnie:

 • Smutek. Jesteś smutny lub płaczesz przez większość czasu. Może to być postrzegane przez odbiorcę, że chcesz być zauważony przez innych.
 • Utrata zainteresowania. Utrata zainteresowania większości ą rzeczy lub codziennymi czynnościami, które wcześniej wykonywałeś
 • Zmiana apetytu. Straciłeś apetyt lub odwrotnie, apetyt znacznie wzrasta, w porównaniu ze zwykłym dla Ciebie stanem. Straciłeś lub przybrałeś na wadze (ponad 5% w ciągu miesiąca), bez stosowania specjalnych diet.
 • Problemy ze snem. Masz trudności z zasypianiem codziennie lub czas trwania snu znacząco wzrasta.
 • Pobudzenie psychoruchowe lub opóźnienie. Jesteś podniecony i niespokojny, albo przeciwnie, zahamowany, co staje się widoczne dla innych.
 • Zmęczenie. Czujesz poczucie ciągłego zmęczenia i braku zwykłej energii.
 • Poczucie winy. Czujesz się bezwartościowy lub nadmiernie w związku z tym co zrobiłeś, lub czego nie zrobiłeś
 • Poznawcze problemy. Czy masz problemy z koncentracją, uorganizowaniem myśli, czy ustaleniem typowych rozwiązań
 • Myśli samobójcze. Czasami myślisz, że można byłoby lepiej nie żyć, lub masz myśli samobójcze.

Ponadto, może również wystąpić drażliwość, niekontrolowany płacz, niewyjaśnione bóle, bóle brzucha i problemy trawienne, zmniejszone libido, czy bóle głowy.

Ponadto, następujące przyczyny takich stanów powinna być wyłączone:

 • Depresja nie jest spowodowana przez picie alkoholu, ani przez skutki uboczne leków lub chorobę fizyczną. (Ten punkt jest mylący, ponieważ z jednej strony stwardnienie rozsiane może powodować depresję, z drugiej – depresja może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków do leczenia zapobiegawczego SM , lub innych leków Ważne jest, aby lekarz, który diagnozuje i leczy depresję mógł prawidłowo. Interpretować i zastosować kryteria diagnozy depresji, w przypadku stwardnienia rozsianego).
 • Depresja nie jest normalną reakcją na śmierć bliskiej osoby.

 

Leczenie depresji


W przypadku, jeśli podejrzewasz, że ty lub ukochana osoba ma depresję, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Rozwinięte i specjalne techniki psychoterapeutyczne były z powodzeniem stosowane, jak i również terapia lekowa, która może skutecznie i w krótkim czasie leczyć takie stany. Pragnę również zauważyć, że w leczeniu depresji bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół.