Terapia impulsu: skutki uboczne

Solu-Medrol (Methylprednisolone) – syntetyczny analog hormonu kory nadnerczy (glikokortykosteroid), który ma działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne (tłumi układ odpornościowy ) aktywnie wpływa na metabolizm węglowodanów i białek. U pacjentów ze stwardnieniem rozsianym , jest stosowany w wysokich dawkach dożylnie, w leczeniu ciężkich zaostrzeń choroby.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Pod względem skuteczności klinicznej i opinii pacjentów terapia impulsowa Solu-Medrolem podczas leczenia zaostrzeń może być okazać się cudowna. Rzeczywiście, w krótkim okresie czasu, dochodzi do konkretnego odzyskiwania utraconych funkcji . Jednak nie da się ukryć faktu, że farmakologiczne działanie leku jest minusem: działania niepożądane, które wystepują są czasami powodem bardzo znacznych niedogodności. Ich listę jest imponująca. Aby ukazać wszystkie efekty uboczne, które mogą mieć miejsce w czasie (i po) terapii Solu-Medrolem z pewnością nie miałoby sensu rozwodzenie się nad najczęstszymi: zwiększenie masy ciała, trądzik, osteoporoza , i niepokój.

Zwiększona masa ciała.

Fakt, że waga w przebiegu terapii impulsu zaczyna stopniowo wzrastać, znam wielu pacjentów poddanych terapii hormonalnej . Warto zauważyć, że, niestety, badania kliniczne , które byłyby celem poznania przyczyn, czy też analizy danych statystycznych związanych ze zmiandami masy ciała u pacjentów leczonych terapią impulsów z Solu-Medrolem nie są wykonywane. Najczęsściej objaw przyrostu masy ciała po leczeniu, zalicza się do „łagodnych skutków ubocznych” (z wyjątkiem zespołu Cushinga, który, na szczęście, rozwija się bardzo rzadko).

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

W jednym małym badaniu klinicznym (nie związanym z SM) podaje się, że wśród pacjentów otrzymujących wysokie dawki metyloprednizolonu (Solu-Medrol), w ciągu pierwszego roku po przebiegu terapii impulsowej, zostały zanotowane:

 • zwiększenie masy ciała średnio o 13,5% u 24% badanych;
 • przyrost masy ciała był większy u pacjentów, którzy nie otrzymywali poprzednio terapii impulsu metyloprednizolonem i mniejszy u pacjentów leczonych dużymi dawkami glikokortykosteroidów po raz kolejny.
 • po 2 latach obserwacji u pacjentów, którzy odnotowali wzrost masy ciała w ciągu pierwszych 6 miesięcy po zabiegu, masa ciała nie uległa zmniejszeniu, nawet jeśli nie otrzymywali powtórnej terapii impulsowej.

Powody, dla których u niektórych pacjentów nie wykazano wzrostu masy ciała po terapii impulsu Solu-Medrolem (Metilprednizilonom) nie są w pełni poznane. Specjaliści tłumaczą wystąpienie tych efektów ubocznych, stymulacją apetytu, i zmianami w układzie endokrynologicznym , oraz obiegiem płynów w organizmie itp. W związku z tym zalecenia, które można usłyszeć od ekspertów na temat sposobu, zapobiegania wystąpieniu takim skutkom ubocznym w terapii impulsowej to:

 • spróbuj przyjrzeć się swojej diecie i spróbuj ograniczyć sód (sól), produkty z dużą zawartością potasu, ogranicz spożycie cukru i węglowodanów
 • zapytaj lekarza o przepisanie leków, których efekt ma na celu ochronę przewodu pokarmowego oraz normalizację równowagi elektrolitowej.

Trądzik

Innym nieprzyjemnym dla większości pacjentów (zwłaszcza kobiet ) skutkiem ubocznym Solu-Medrolu jest trądzik (acne).. Zdarza się, że w pierwszych dniach leczenia zauważysz wysypkę na twarzy, plecach, czasami na klatce piersiowej. Paradoksalnie, syntetyczne glikokortykoidy, są częścią pewnych kremów i maści, które są stosowane miejscowo w leczeniu ciężkich form trądziku. Warto zauważyć, że dawki stosowane w dermatologii są znacznie mniejsze niż dawka otrzymywana przez pacjentów w terapii impulsowej.

Ponadto oprócz trądziku, w leczeniu Solu-Medrolem (metyloprednizolon), mogą występować wybroczynowe krwotoki pod skórę lub błony śluzowe (wybroczyny), kruchość i ścieńczenie skóry. W związku z tym, w trakcie i po leczeniu:

 • staraj się nie używać peelingów i nie wykonywać zabiegów kosmetycznych, które są agresywne dla skóry (np. złuszczanie etc..);
 • stosuj ochronę przeciwsłoneczną skóry i nawilżaj ją
 • prosimy o trochę cierpliwości: zazwyczaj w ciągu kilku tygodni po terapii impulsu skóra powróci do normalnego stanu.

Lęk i stres

Solu-Medrol może nasilać niestabilność emocjonalną, która występuje w sposób naturalny u prawie wszystkich pacjentów ze stwardnieniem rozsianym podczas zaostrzenia choroby . dyskomfort fizyczny, stres i ograniczenia, niepewność, zmęczenie , itp. które towarzyszą atakom SM, powodują lęk i niepokój. Z kolei syntetyczne glikokortykoidy powodują zmiany w poszczególnych neuronach, a tym samym zwiększają to uczucie. Dlatego podczas leczenia, spróbuj:

 • unikać sytuacji, które mogą powodować stres. Zalecenie to odnosi się nie tylko do właściwego procesu leczenia. Na przykład, nawet układanie pasjansa, lub migające billboardy mogą potencjalnie wywołać stres;
 • unikaj podejmowania ważnych decyzji: lęk, niestabilny stan emocjonalny nie jest najlepszym sojusznikiem w takich sytuacjach;
 • ostrzeż swoich bliskich, że mogą u ciebie wystąpić nadmierne, ich zdaniem, niepokój i wahania nastroju. Spróbuj wyjaśnić im, że może to być skutek uboczny leczenia kortykosteroidami;
 • nie wahaj się prosić o pomoc. Potrzeba pomocy nie jest oznaką słabości.