Używanie wanny i prysznica w stwardnieniu rozsianym

Wchodzenie i wychodzenie z wanny lub prysznica stało się dla mnie bardzo trudne. Czy macie jakieś sugestie co do tego, które zadanie będzie dla mnie łatwiejsze i bezpieczniejsze?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ważne jest, aby upewnić się, że przejście lub przeniesienie się i wyjście z kabiny prysznicowej lub wanny na pewno będzie bezpieczne. Dla bezpiecznego przemieszczania się niezbędna jest zarówno właściwa równowaga ciała, jak i pewna ilość siły. Jeśli wchodzenie do kąpieli sprawia Ci problem, najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie paska, którego będziesz się mógł chwycić i trzymać podczas przemieszczania. Ponadto, do kołka w ścianie powinny być na stałe przymocowane poręcze (lokalny sklep z narzędziami prawdopodobnie będzie w stanie polecić je i zainstalować).

Terapeuta zajęciowy może ocenić Twoją zdolność do przenoszenia się i zalecić odpowiednie wyposażenie do Twojej łazienki, aby zoptymalizować Twoje bezpieczeństwo i niezależność oraz zminimalizować zmęczenie. Jeśli siła w górnej części ciała nie jest wystarczająca, lub jeśli dolna część ciała jest zbyt słaba, terapeuta zajęciowy może zalecić specjalną ławkę z hydromasażem oraz kąpiel w pozycji siedzącej, bez przenoszenia swojego ciała, jak również wannę z prysznicem.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Jeśli ciężko jest Ci brać kąpiel na stojąco, a Twoja wytrzymałość nie jest wystarczająca, aby umożliwiła Ci stanie przez pewien czas pod prysznicem, skutecznym rozwiązaniem tego problemu będzie wstawienie do wanny lub pod prysznic krzesła lub ławki. Krzesło prysznicowe o regulowanej wysokości będzie maksymalizować zarówno łatwość zażywania kąpieli, jak i jej bezpieczeństwo. Ręczny wąż prysznicowy, zamontowany na regulowanej wysokości, uczyni siedzący prysznic bardziej przyjemnym. Mata antypoślizgowa włożona do wanny lub pod prysznic pomoże uniknąć upadku. Tego rodzaju urządzenia są bez problemu dostępne za pośrednictwem lokalnego dostawcy sprzętu medycznego i zazwyczaj można je łatwo znaleźć także w Internecie.