W jaki sposób będzie wyglądać pomoc fizjoterapeutyczna w kontekście mojego stwardnienia rozsianego?

Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc takiej osobie poprzez rozwijanie i wzmacnianie tych partii mięśni, które nadal mają odpowiednie przewodzenie nerwowe. Ćwiczenia pomagają także utrzymać siłę i wytrzymałość tych z nieodpowiednim przewodnictwem nerwowym.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ćwiczenia trenujące mięśnie mogą być skierowane na partie indywidualne lub wspólne – w ten sposób można poprawić koordynację ramion i nóg. Jak zatem widać, odpowiednio dobrany program ćwiczeń pomoże Ci nauczyć się sposobów chodzenia i poruszania się, które w pewnym stopniu będą mogły zrekompensować Ci zmiany neurologiczne spowodowane przez stwardnienie rozsiane.

Ćwiczenia fizyczne są również stosowane w celu poprawy zakresu ruchu i aby pomóc w złagodzeniu skutków spastyczności, zaburzeń równowagi, a także uśmierzyć niektóre rodzaje bólu. Wykazano, że regularne ćwiczenia aerobowe, dostosowane do indywidualnych możliwości i ograniczeń, pozwalają zmniejszyć zmęczenie i depresję, promują siłę i kondycję oraz pomagają kontrolować wagę.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Ćwiczenia obciążeniowe mogą zmniejszyć ryzyko osteoporozy u tych, którzy stali się mniej ruchliwi. Ważne jest, aby pamiętać, że żadne ostateczne dowody nie sugerują jednak, że ćwiczenia mogą odwrócić proces chorobowy lub cofnąć szkody, które zostały wyrządzone na obszarze układu nerwowego.