W jaki sposób lekarz ustali czy mam stwardnienie rozsiane

Wywiad

Lekarz najpierw zbierze bardzo dokładny wywiad, zapyta o wszelkie twoje obecne dolegliwości jakie masz, historie twoich chorób jakie przeżyłeś warunki w jakich mieszkasz oraz wszelkiego rodzaju uzależnienia na przykład narkotyki, alkohol czy papierosy. Dzięki szczegółowemu wywiadowi lekarz będzie w stanie określić czy kiedykolwiek doświadczyłeś objawów lub byłeś narażony na przemijające objawy które mogłyby sugerować aktywność związaną z chorobą.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Badanie instrumentale

Lekarz wykona badanie neurologiczne aby sprawdzić czy masz objawy związane z aktywnością choroby których możesz być nieświadomy. Pierwszym badaniem jest badanie oka za pomocą oftalmoskopu. Badanie to może ujawnić uszkodzenie nerwu wzrokowego. Bladość nerwu wzrokowego w stwardnieniu rozsianym często wykazuje na toczącą się już chorobę. Natomiast bardzo często osoba nie jest tego świadoma. Lekarz będzie sprawdzał także ostrość twojego widzenia i szukał dowodów podwójnego widzenia lub braku koordynacji gałek ocznych.

Badania neurologiczne

Kolejnym badaniem neurologicznym jest badanie potencjalnej słabości twojego organizmu poprzez sprowokowanie wysiłku zmuszenie do ciągnięcia lub pchania rękami i nogami.

Chory zostanie również poproszony o to aby ścisnął rękę lekarza tak można tak mocno jak jest to tylko możliwe. Ten test sprawdza możliwości koordynacji oraz wzbudzenia siły mięśni. Kolejnym badaniem jest badanie koordynacji palcem wskazującym. Będziesz musiał dotykać czubka nosa palcem wskacującym

Kolejnym bardzo ważnym badaniem jest badanie tak zwanych nożyc. Zostaniesz poproszony o to aby podnieść jedną piątę do góry a druga w dół. Następnie będziesz symulował chodzenie nogami zawieszonymi w powietrzu. W ten sposób lekarz oceni czy masz jakiekolwiek trudności związane z układem w mózgu który kontroluje poruszanie się.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Badanie za pomocą drgań

Nieco zapomnianym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce stwardnienia rozsianego jest badanie wibracji które jest wykonywane poprzez dostosowanie lekkiego punktu wibrującego który przykładany jest do różnych miejsc skóry na ciele chorego. Niestety z powodu częstych objawów w stwardnieniu rozsianym takich jak drętwienie, ból oraz mrowienie – postrzeganie oraz odczuwanie wibracji może być zaburzone. Dlatego bardzo często lekarze ignorują lub odrzucają tego typu badanie ze względu na to, że jest ono nie dokładne. Mimo wszystko jest to badanie które wciąż wykorzystywane jest w diagnostyce stwardnienia rozsianego

Rezonan magnetyczny oraz tomografia komputerowa 

Podstawowe badania neurologiczne stanowią podstawę do rozpoczęcia diagnostyki stwardnienia rozsianego. Jednak większość lekarzy nie będzie opierała swojej diagnozy wyłącznie na podstawie badań neurologicznych. Ważne jest aby wywiad oraz badanie neurologiczne były potwierdzone także takimi badaniami jak rezonans mózgu w których w dziewięćdziesięciu procentach przypadków obraz wykazuje nieprawidłowości. Rezonans magnetyczny może być także uzupełniony o zastosowanie tomografii komputerowej w celu uwidocznienia zmian w mózgu.

Badanie potencjałów wywołanych

Innym badaniem często wykorzystywanym w celu potwierdzenia diagnozy stwardnienia rozsianego jest badanie wizualnych potencjałów wywołanych. Badanie to uwidocznia poziom uszkodzenia osłony mielinowej w układzie wzrokowym a zaburzenia te są obecne u 90% chorych ze stwardnieniem rozsianym. Badanie wizualne potencjałów wywołanych jest szczególnie użyteczne w przypadku potwierdzenia uszkodzenia nerwu wzrokowego w momencie kiedy jest ono niezauważalne w przypadku badania okulistycznego. Podobnie jak rezonans magnetyczny jest to badanie nieinwazyjne i niebolesne.

Nakłucie lędźwiowe

W innych przypadkach w przypadku diagnozowania stwardnienia rozsianego wykonuje się nakłucie lędźwiowe. W tym badaniu płyn mózgowo-rdzeniowy pobierany jest do analizy chemicznej z płynu mózgowo rdzeniowym. Poszukuje się zwiększenia aktywności immunoglobulin IGg oraz innych białek które wskazują na nieprawidłowości w układzie odpornościowym. W płynie mózgowo-rdzeniowym poszukuje się także ciał oligoklonalnych – są to pozostałości po zniszczonej mielinie świadczą o procesie patologicznym dziejącym się w mózgu albo rdzeniu kręgowym.