Wpływ stwardnienia rozsianego na wzrok

Dwa główne składniki skutecznej wizji to zdolność do prawidłowego odczytu obraz tego, oraz zdolność do kontroli jego ruchów przez właściwą koordynację siły mięśni otaczających oko.

stwardnienie wzrok

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zapalenie i demielinizacja w nerwie wzrokowym prowadzą do zapalenia nerwów pozagałkowych. Problem może rozwiązać kortyzon który może być podany w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Najnowsze badania wskazują, że jeśli kortyzon jest wykorzystany do leczenia, powinien być podawane w stosunkowo dużych dawkach.

Końcowe wyniki nie są lepsze niż bez leczenia kortyzonem, ale czas potrzebny do powrotu do prawidłowej jasności wzroku, może być zmniejszony. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą złagodzić ból. Staje się coraz bardziej oczywiste, że nie wszystkie pozagałkowe zapalenia nerwu wzrokowego wymagają leczenia.

Dodatkowo chory może mieć czasami tzw. „dziury” w polu widzenia. Objaw ten nie może być leczony za pomocą okularów, które mają jedynie tendencję do powiększania tych obszarów.

Problem dziur w wizji może zatrzymać się w czasie, jeśli problemy ze wzrokiem nie ustępują, należy udać się do okulisty, który specjalizuje się w leczeniu wad wzroku. Osłabienie koordynacji i wytrzymałości mięśni oka czasami powoduje podwójne widzenie.

Ostatecznie, mózgu zwykle uczy się rekompensować podwójne widzenie, tak aby obraz był postrzegany jako normalny, pomimo osłabienia mięśni. Chirurgiczne usunięcie nieprawidłowych zmian w oku prowadzi często do znacznej poprawy widzenia. Ostrość wzroku często spada dwukrotnie ze zmęczenia, wzrostu temperatury i stresu czy zakażenia.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby