Wtórnie postępującą postać stwardnienia rozsianego

Chorzy z wtórnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego wcześniej w większości przypadków chorowali na pierwotnie postępująca formę choroby.

Po rozwinięciu się postaci wtórnej choroby chory, może odczuwać zmiany w swojej chorobie.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zmiany te często nie są łatwe do rozpoznania. Jednak można zauważyć, że remisja może już nie być całkowita.

Większość osób z pierwotnie postępująca postacią MS – około 80% – w końcu przechodzi w postać wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego. Nawroty i remisji, które przychodzą i odchodzą, zmieniają się objawy, które stale się pogarszają. Postać wtórnie postępująca zaczyna się zazwyczaj od 15 do 20 lat, po pierwszym zdiagnozowaniu SM.

Ponieważ stwardnienie rozsiane jest tak złożoną chorobą, wykrycie zmian i pojawienie się postaci wtórnie postępującej może być trudne do zdiagnozowania nawet dla lekarza. Lekarze często odczekuje co najmniej 6 miesięcy przed zdiagnozowaniem tej postaci stwardnienia rozsianego.

Objawy wtórnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego


Wtórnie postępująca postać MS może być nieprzewidywalna. W postaci wtórnie postępującej choroby remisje są mniej wyraźne. Mogą zdarzyć się nie pojawić się już wcale. Gdy masz remisję, w większości przypadków nie jest ona kompletna.

Istnieją objawy które mogą sugerować, że u chorego właśnie rozwija się wtórnie postępująca postać choroby:

  • większa słabość i więcej kłopotów z koordynacją
  • Sztywne, napięte mięśnie nóg
  • problemy z jelitami i pęcherzem
  • większe zmęczenie, depresja, problemy z myśleniem

Lekarz może jedynie diagnozować wtórnie postępująca postać porównując twoje objawy z biegiem czasu. Dlatego ważne jest, aby poinformować o wszelkich zmianach w twoich objawach.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Przyczyny


Przyczyny przejścia w ta postać nie są jasne.

Niektórzy naukowcy uważają, że może to być efektem urazu nerwu, który wydarzył się we wczesnej fazie choroby. Ale póki co naukowcy potrzebują więcej badań, aby zrozumieć, co kryje się za zmianami w tej chorobie.

 

Leczenie


Wtórnie postępująca postać jest często trudniejsza w leczeniu niż postać pierwotnie postępująca stwardnienia rozsianego.

Głównym rodzajem leków w tej formie choroby są tak zwane leki modyfikujące przebieg choroby (DMDS) sprawiają, że nawroty choroby zdarzają się rzadziej i  powodują mniej poważne objawy. Dla osób z pierwotną postacią choroby którzy nadal mają nawroty, leki modyfikujące przebieg choroby może jeszcze pomóc. Ale dla osób w wtórnie postępująca postacią choroby, leki działają słabo lub wcale.

FDA zatwierdziła jeden lek modyfikującym przebieg choroby zwanej mitoksantron ( Novantrone ) w leczeniu wtórnie postępującej formy choroby.

Mitoksantron wykazuje poważne skutki uboczne, w tym ze strony serca i może powodować białaczkę.

Innym lekiem wykorzystywanym w tej postaci choroby jest lek o nazwie metotreksat, często stosowany w leczeniu reumatoidalnym zapalenia stawów, mogą on poprawić objawy u osób w wtórnie postępująca postacią choroby.