Wypadanie przedmiotów z rąk

Drętwienie i mrowienie w jednej z moich rąk powoduje, że upuszczam wiele przedmiotów. Czy mogę coś zrobić z tym problemem?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Objawy czuciowe, które obejmują drętwienie i mrowienie, mają tendencję do przychodzenia i zanikają w przerwach pomiędzy nasileniami objawów stwardnienia rozsianego. Obecnie brak jest jakiegokolwiek sposobu leczenia, które miałoby trwały wpływ na drętwienie i mrowienie, którego doświadczają pacjenci. Najlepszym rozwiązaniem jest dowiedzenie się, jak – pomimo tych objawów – móc uchronić się przed oparzeniami lub innymi urazami oraz zabezpieczyć swój dobytek przed niepotrzebnym uszkodzeniem.

Przyczyną Twojej tendencji do upuszczania rzeczy jest prawdopodobnie zmniejszenie refleksu i zręczności, którym często towarzyszy drętwienie i mrowienie. Upuszczasz coś dlatego, że Twoje dłonie są mniej zdolne do odczuwania trzymania tego przedmiotu. Aby zrekompensować ten mniejszy refleks i zręczność, bardzo ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego z obiektem trzymanym w dłoni lub znajdującym się w pobliżu Twoich rąk.

Staraj się cały czas mieć oko na to, co robisz. Używaj kubków z dużymi uchwytami, które mieszczą się w całej ręce, zamiast wyłącznie w jednym czy dwóch palcach. Ponadto, do picia gorącej kawy i herbaty używaj kubka z pokrywką, na przykład w rodzaju tych stosowanych do podróży, by móc uniknąć bolesnych oparzeń. Spróbuj używać długopisu, który ma grubszy kształt i bardziej chropowatą powierzchnię. Upewnij się, że masz wystarczającą zręczność dłoni, by móc przenosić naczynia i inne łamliwe przedmioty.

Gdy pojawi się taka potrzeba, rozważ zakup zestawu obiadowego z nietłukącego materiału. Może się też okazać, że trzeba będzie przeprowadzać każdą czynność z użyciem obydwu rąk – aby zapewnić w ten sposób odpowiednie bezpieczeństwo, zarówno Twoje, jak i danemu przedmiotowi. Niektórzy ludzie odkryli, że w poprawieniu przyczepności ich dłoni oraz w zrekompensowaniu utraty czucia w rękach pomóc mogą gumowe rękawice.