Zaburzenia snu, czy to może mieć coś wspólnego z moim stwardnieniem rozsianym?

Wiele osób ze stwardnieniem rozsianym zgłasza problemy zasypianiem i jakością snu. Dla większości ludzi określenie „nie śpię dobrze” oznacza, że czas spędzony w łóżku na próbach zaśnięcia jest znacznie większy, niż łączny czas rzeczywistego spania. Ten rodzaj ograniczonej wydajności snu często wynika także ze wzrostu liczby przebudzeń w nocy. Istnieje wiele powodów, dla których sen danej osoby może zostać przerwany. Wiemy, że okresowe ruchy kończyn (PLMS) występują częściej u osób ze stwardnieniem rozsianym niż w ogólnej populacji.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Chociaż PLMS są często bardzo niewielkimi odruchami (na przykład zgięcie palucha), zmienia się przez nie jakość snu danej osoby. Dlatego osoby z SR mogą mieć PLMS, które przerywają lub zakłócają sen, nawet nie zdając sobie z nich sprawy. Ponadto, osoby ze stwardnieniem rozsianym są często budzone w nocy przez nagłe skurcze w kończynach lub potrzebę oddania moczu. Wreszcie, stres i depresja, z których obydwa są bardzo częste w przebiegu stwardnienia rozsianego, mogą spowodować uporczywą bezsenność.

Istnieje kilka rodzajów bezsenności, w tym: problemy z zasypianiem, problemy z utrzymaniem ciągłości snu, budzenie się wcześnie rano. Do zarządzania zaburzeniami snu dostępny jest szereg leków i strategii behawioralnych. W celu określenia, które sposoby działania byłyby najbardziej przydatne dla Ciebie, konieczne jest, abyś zidentyfikował źródło (źródła) swoich problemów ze snem.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Skonsultuj się z lekarzem, aby mieć jak największą pewność co do zalecanego harmonogramu snu i wyrobienia sobie koniecznych nawyków. Również Twój partner może być w stanie dostarczyć Ci cennych informacji na temat ruchów kończyn lub skurczy, które występują w nocy. Lekarz zawsze może skierować pacjenta do specjalisty zaburzeń snu (zwykle jest lekarz lub psycholog ze specjalistycznym przeszkoleniem w tej dziedzinie), zwłaszcza jeżeli szczególne przyczyny Twojego zaburzenia snu nie są oczywiste. Specjalista snu będzie korzystać z różnych technik, aby zidentyfikować źródło (źródła) Twoich problemów i zaleci najbardziej adekwatny schemat leczenia. Ważne jest, aby rozwiązać wszelkie problemy ze snem jakie masz, ponieważ mogą one znacząco przyczyniać się do poczucia dziennego zmęczenia.