Zawroty głowy w stwardnieniu rozsianym

Zawroty głowy – kolejny objaw stwardnienia rozsianego (SM) . Według niektórych szacunków w różnych okresach choroby, to jest bardzo nieprzyjemne odczucie, które zauważa ok 20% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym . Jednakże, zawroty głowy w większości przypadków nie są stałym objawem , często przyczyny ich występowania nie są bezpośrednią konsekwencją procesu demielinizacji i stanów zapalnych.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

stwardnienie zawroty głowy
Osoba doświadczająca zawrotów głowy, może mieć fałszywe poczucie ruchu w stosunku do otoczenia. Objaw ten jest podobny do ostrego ataku choroby morskiej, może być porównywany z odczuciami, które występują podczas spożywania dużych ilości alkoholu. Zawrotom głowy często mogą towarzyszyć nudności i wymioty.

Przyczyny zawrotów głowy w stwardnieniu rozsianym


Informacje zewnętrzne z różnych narządów zmysłów, są dopasowywane i integrowane na poziomie pnia mózgu, móżdżku i płata ciemieniowy kory mózgowej. Przerwanie transmisji impulsu w różnych miejscach, może prowadzić do pojawienia się zawrotów głowy.

Prawdziwe zawroty w stwardnieniu rozsianym mogą być spowodowane przez zmiany w pniu mózgu (Pons), urazy nerwów czaszkowych VIII (nerwu przedsionkowego który jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów dźwiękowych i impulsów pochodzących z przedsionka ucha środkowego), urazy móżdżku (część mózgu odpowiedzialna za koordynację, regulację równowagi). Zawroty głowy w SM, zwykle towarzyszą częściowej lub całkowitej utracie równowagi ( przedsionkowa ataksja ), co pogarsza się podczas ostrych zawrotów głowy.

Najbardziej dotkliwe zawroty przejawiają się w przypadku, gdy u danej osoby są obecne także zaburzenia wzroku , dotyku i propriocepcji (zmysł pomagający określić pozycję ciała) Naruszenie mięśni gałki ocznej (co oznacza uszkodzenie III, IV i VI nerwów czaszkowych), często związane z stwardnieniem rozsianym i pojawieniem się zawrotów głowy.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Inne przyczyny zawrotów głowy


Nie zawsze w stwardnieniu rozsianym zawroty głowy są bezpośrednio związane z procesami patologicznymi w ośrodkowym układzie nerwowym. Często przyczyną zawrotów głowy jest patologia ucha wewnętrznego, którą nazywa się łagodnymi położeniowymi zawrotami głowy (DPPG).

W jednej z części ucha wewnętrznego mogą gromadzić się drobne kryształy węglanu wapnia. Ich ruch podczas obrotu, czy przechylenia głowy może spowodować pojawienie się fałszywych sygnałów do mózgu, co z kolei powoduje uczucie zawrotów.

Biorąc niektóre leki objawowe w leczeniu stwardnienia rozsianego (np baklofen, niektóre leki przeciwdepresyjne) może dojść do nasilania zawrotów głowy

 

Leczenie zawrotów głowy


Wybór strategii terapii zawrotów głowy zależy od przyczyny, i jest skierowany głównie do leczenia choroby podstawowej . Objawowe leczenie zawrotów głowy obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, a w niektórych przypadkach, ćwiczenia fizyczne (specjalny zestaw ćwiczeń do treningu narządów przedsionkowych).

  • Pamiętaj, aby skonsultować się z laryngologiem. Wiele chorób ucha, nosa i gardła może powodować zawroty głowy.
  • Zawroty głowy związane z uszkodzeniem szlaków nerwowych aparatu przedsionkowego mogą wzmagać się, gdy idziesz spać w zupełnej ciemności. Delikatne światła w nocy może złagodzić ten stan.
  • Należy unikać gwałtownych ruchów głową.
  • Chodzenie boso może zwiększyć ilość informacji uzyskanych z systemów sensorowych.
  • Korzystanie z laski może również znacząco ułatwić „nawigację