Zmęczenie organizmu w stwardnieniu rozsianym

Zmęczenie jest jednym z najczęściej występujących objawów stwardnienia rozsianego, zmęczenie, znużenie lub przeważenie często przychodzi nagle w każdej chwili dnia i bez ostrzeżenia.

stwardnienie zmęczenie

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zmęczenie w stwardnieniu rozsianym nie jest jak zmęczenie odczuwane przez zwykłych ludzi po długim, ciężkim wysiłku fizycznym lub pod koniec dnia pracy. Nieodparte zmęczenie, które, według niektórych szacunków, w różnych okresach choroby jest obecne u 80% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, występuje niezależnie od obciążenia doświadczanego przez ludzi w ciągu dnia. Te „niewidoczne” objawy mogą być równie wyniszczające co drżenie lub spastyczność.

Chroniczne zmęczenie w stwardnieniu rozsianym ma pewne charakterystyczne cechy:

 • zredukowana aktywność psychiczna i fizyczna obserwowana prawie codziennie przez dłuższy czas (co najmniej 50% w czasie 6 tygodni);
 • wydłużony sen i odpoczynek nie zmniejszają uczucia zmęczenia i wyczerpania;
 • uczucie zmęczenia może się pogłębić w ciągu dnia;
 • przytłaczające uczucie zmęczenia może pojawić się nagle w ciągu dnia;
 • ciepło i wilgoć pogarszają je
  wraz z ogólnym uczuciem zmęczenia może pojawić się uczucie ciężkości w rękach i nogach, zawroty głowy , mogą przejściowo pogorszyć się inne objawy SM, takie jak niewyraźne widzenie , zaburzenia uwagi , etc.

 

Przyczyny przewlekłego zmęczenia w stwardnieniu rozsianym.


Przyczyną zmęczenia w SM może być wiele czynników. Można je podzielić na pierwotne i wtórne.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Pierwotne czynniki powodujące uczucie zmęczenia, wiążą się z patologicznymi procesami zachodzącymi przy demielinizacji ośrodkowego układu nerwowego. Niektórzy eksperci uważają, że zmęczenie może być spowodowane przez adaptację do zaburzeń wynikających z demielinizacji włókien nerwowych ośrodkowego układu nerwowego. Ta niezwykła właściwość mózgu, jak plastyczność może również powodować zmęczenie.

Czynniki drugiego rzędu powodują zmęczenie, które jest związane z innymi objawami stwardnienia rozsianego. W tym przypadku powodem zmęczenia mogą być:

 • zaburzenia snu związane ze skurczami , dysfunkcjami pęcherza, bólem , itp.;
 • zaburzenia snu związane z leczeniem kortykosteroidami , stosowanymi do leczenia poważnych zaostrzeń;
 • kompensacja spastyczności lub osłabienia mięśni, które wymaga dodatkowego wysiłku fizycznego podczas chodzenia lub utrzymania równowagi;
 • przyjmowanie pewnych leków stosowanych w leczeniu zapobiegawczym, jak beta-interferon( Rebif , Avonex , Betaferon ) Tisabri, mitoksantron ;
 • przyjmowanie pewnych leków w objawowym leczeniu SM;
 • depresja może wywołać w osobie poczucie ciągłego zmęczenia, natomiast przewlekłe zmęczenie może powodować depresję .

 

Leczenie przewlekłego zmęczenia


Niezależnie od przyczyny zmęczenia, pewne zmiany w tradycyjnym stylu życia, mogą zmniejszyć jego nasilenie.

Priorytet

Zmęczenie ostatecznie zmusza nas do świeżego spojrzenia na codzienne obowiązki, w domu i prac. Zmęczenie nie pozwala żyć w pełnym zaangażowaniu w pracy, więc staram się nie tylko planować swój czas i priorytety. Oczywiście, jest lista spraw pilnych, ale co najmniej połowę problemów można przekazać innym lub wykonać wtedy gdy pozwoli to na zdrowie.

Jeśli wiesz, że będziesz mieć zajęty dzień (w przypadku uroczystości rodzinnych, egzaminu, warsztatów, etc.), która zabierze dużo twojej cennej energii, upewnij się, że dobrze wypoczniesz na kilka dni przed planowanym terminem.

Nie ulegaj pokusie, aby zrobić wszystko w tych dniach, kiedy czujesz się wypoczęty i pełen energii. Oczywiście, trzeba będzie czasu, aby zrobić wszystko, co jest planowane na długi okres, ale w końcu, istnieje także ryzyko, że będziesz czuć się gorzej przez kilka dni.

Wykorzystaj ten czas mądrze, starając się zapewnić sobie mniejsze zmęczenie i poczucie pełni energii tak długo jak tylko możesz. Spróbuj przeanalizować, co sprawi, że poczujesz się zrelaksowany, na przykład, zmiany w trybie dziennym, w diecie, etc.

> przeczytaj o leczeniu zmęczenie za pomocą NLPZ

Wysiłek fizyczny

Dobra kondycja fizyczna daje większą szansę oparciu się zmęczeniu. Niemniej jednak, naucz się słuchania swojego ciała i rozpoznawania swoich znaków ostrzegawczych, że nadszedł czas, aby przystanąć i odpocząć. Nigdy nie ćwicz do wyczerpania sił i zmęczenia.. Wykonywanie ćwiczeń powinno dodać energii a nie zużywać ją.

Ciepło i wilgoć

Dobrze wiadomo, że u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, występuje bardzo duża wrażliwość na ciepło , zwłaszcza w wilgotnych warunkach. Wanna z hydromasażem, duszne, przegrzane pokoje, nie tylko w sezonie letnim mogą wywołać zaostrzenie objawów klinicznych, w tym objaw zmęczenia. Dlatego staraj się unikać przegrzania: utrzymuj optymalną temperaturę w pokojach, zakładaj odpowiednią odzież, przyjmuj odpowiednią ilość płynów, pozwalaj sobie na chłodny prysznic.

Farmakoterapia przewlekłego zmęczenia

Farmakoterapia przewlekłego zmęczenia w stwardnieniu rozsianym zależy od jego przyczyn.

Na przykład, jeśli lekarz stwierdzi, że zmęczenie związane jest z przyjmowaniem leków, to wyregulowanie ich przyjmowania, często częściowo rozwiązuje problem. Jeśli zmęczenie jest wynikiem zaburzeń snu lub wysiłku fizycznego związanego z innymi objawami SM , stosuje się objawową terapię mającą na celu łagodzenie tychże objawów, będzie to również pomoc w zwalczaniu przewlekłego zmęczenia.

W niektórych przypadkach leczenie zmęczenia w stwardnieniu rozsianym może wymagać prowadzącego. Lekarz może zalecić terapię amantadyną, pemoliną, w połączeniu z innymi terapiami nie zawierającymi leków.